Bezpečný spánek miminka je jednou z nejdůležitějších priorit každého rodiče. Spánek samotný je pro naše nejmenší naprosto zásadní, jednak podporuje jejich zdravý vývoj, ale také pomáhá předcházet rizikům, jako například syndrom náhlého úmrtí kojenců (SIDS). Jak správně vytvořit vhodné a hlavně bezpečné spánkové prostředí pro naše malé poklady, čeho se vyvarovat a na co nezapomenout? O tom všem jsme se pobavili se známou a oblíbenou spánkovou poradkyní Annou Růžičkovou:)
Anna Růžičková je certifikovaná spánková poradkyně, která se zabývá spánkem v kontextu celého rodičovství. Na svém blogu a instagramovém účtu Wellbabing (dříve Spánek miminek) pomáhá rodičů řešit nejčastější trable spojené se spánkem jejich dětí. Snaží se předat rodičům co největší množství informací, vysvětluje dětské spánkové potřeby a učí pochopit biologicky normální spánek. Pomáhá rodičům získat zpět ztracenou sebedůvěru a rodičovskou intuici a najít tu nejlepší vlastní cestu rodičovstvím.
Jak můžeme svému miminku zaručit bezpečný spánek?
Prvním bodem by měla být správná příprava postýlky. Každá postýlka by měla být certifikovaná s kvalitní matrací. Prostěradlo by měla pevně přiléhat k matraci, aby nemohlo nikde vyklouznout. Postýlka by měla zůstat bez jakýchkoli přikrývek, zbytečných polštářků a hraček. Podrobně o tom, co do postýlky patří a nepatří, si můžete přečíst v našem článku zde.
“Za bezpečné prostředí pro děti do cca 1 roku považujeme opravdu prostor bez všech možných měkkých předmětů, nebo předmětů, do kterých by se dítě mohlo zamotat nebo si je zamotat kolek krku/hlavy.”
Pořídit můžete bezpečné mantinely bránící nechtěných nárazům o boky postýlky, což ovšem není nutné u novorozeňátek a dětí, které se ještě nedokáží samy přetočit. Ke zvážení jsou také monitory dechu, které dokáží signalizovat SIDS.
“Minimálně do 6 měsíců se doporučuje v postýlce používat monitor dechu, ale není to nutnost, u jeho pořízení bych se řídila tím, co je pro vás doma nejlepší. Někoho může monitor stresovat, někoho uklidňovat, někdo chce spát společně. Proto vyzkoušejte v porodnici a případně si pořiďte až poté,” radí Anička.
Co miminkům oblékat na spaní?
Aby miminko během spánku neprochladlo nebo se naopak nepřehřálo, je důležité zvolit správné oblečení. I to by mělo být z kvalitních materiálů. Ideální jsou například praktické overaly na zip.
Skvělým řešením do postýlek jsou spací pytle. Ty udržují děti celou noc bezpečně přikryté, zároveň nehrozí, že by se jim cokoli dostalo k hlavičce nebo přes obličej. Zabraňují přehřátí a nabízejí dostatek místa i pohodlí pro nožičky.
“Na spaní je vhodné miminko oblékat pouze do pyžama nebo do vhodného spacího pytle. Spací pytel může být i skvělou spánkovou asociací a senzorickou stimulací miminka.”
Vybírat můžete z řady variant spacích pytlů, podle sezóny a věku, rostoucí nebo například s nohavicemi pro starší (chodící) děti.
Správné polohování miminka
Poloha na zádech je považována za nejbezpečnější polohu pro miminko během spánku. Nedoporučuje se miminko na spánek polohovat na bok, ani na bříško. Miminko by mělo být ukládáno na záda jak při nočním, tak při denním spánku, tzn. i v kočárku. Jakmile se miminko naučí samo přetáčet na břicho a zpět, nemusíte už ho během spánku vracet zpátky na záda.
“Aby se předešlo slehnutí hlavičky, je třeba dostatečné stimulace v bdělém čase a během spánku střídat polohu hlavičky,” dodává Anička.
Jak snížit riziko syndromu náhlého úmrtí kojence (SIDS)?
“Preventivní kroky snížení rizika SIDS jsou poměrně rozsáhlé, a pokud bychom chtěli jít do detailu, začali bychom už od prenatální péče v těhotenství, pravidelných kontrol u gynekologa apod. Pokud se podíváme na ty nejčastěji skloňované, tak je to rozhodně spánek miminka v poloze na zádech, dostatečně tvrdá matrace a bezpečná postýlka, případně bezpečná společná postel,” vysvětluje Anička.
Riziko tedy můžete snižit dodržováním bezpečných doporučení, jako je zmíněná prázdná postýlka či vhodné oblékání - pouze pyžamko nebo spací pytel.
Samotné monitory dechu bohužel nejsou prevencí SIDS, je to pouze signalizační zařízení, které vám však může poskytnout velkou službu a včas vás upozornit na nenadálý problém. Nespoléhejte se však jen na zařízení, nejdůležitější je samozřejmě pravidelná rodičovská kontrola.
Například kojení také snižuje riziko SIDS. Pokud je to tedy možné a jste tomu nakloněné, snažte se kojit. Je prospěšné pro zdraví miminka, posilujete tím jeho imunitu a také podporujete bezpečný spánek.
Lehce kontroverzní je také postoj k dudlíkům. Někteří pediatři a odborníci je z mnoha důvodů nedoporučují, jiní se jim nevyhýbají. Posuďte vždy podle své intuice a potřeb vašeho miminka, existují však studie, které ukazují, že dudlík během spánku může pomoci snížit riziko SIDS. Pokud vaše miminko dudlík odmítá, nenuťte ho. Pokud ho během spánku vyplivne, není třeba mu ho vracet:) Některým dětem však mohou vyhovovat.
Na závěr jsem se Aničky zeptali, co doporučuje jako nejlepší vychytávku pro bezpečný spánek?
“Informovaného a klidného rodiče:) To je za mě nejlepší vychytávka celého rodičovství, ale ne vždy se nám to samozřejmě podaří. Pokud jde o produkt, pak je to určitě spací pytel, protože jak už jsem zmiňovala, je bezpečný už od novorozence, navíc je skvělou spánkovou asociací a také senzorickou stimulací pro miminko, což vše může spánek zkvalitnit.”
Jak vidíte, kroky k bezpečnému a zdravému spánku vašich dětí nejsou nijak složité:) Pokud jste s nimi nezačali hned od narození, není vůbec pozdě s nimi začít teď:) Přejeme vám mnoho úspěchů a do růžova prospaných společných nocí!
Vaše Tereza a Anička