Jak připravit děti i sebe na změnu času z letního na zimní?
Změna času z letního na zimní probíhá každoročně poslední říjnový víkend. Tento pro mnohé nechvalný proces je zdůvodňován efektivnějším využíváním denního světla během zimních měsíců. Nesouhlasit a myslet si o tom můžete své, nicméně velmi málo s tím naděláme. Budiž vám uklidněním, že přesun na zimní čas je pro mnohé z nás ta lepší varianta posunu času - hodiny se totiž vrátí o jednu hodinu zpět, bude nám tedy dopřán spánek o jednu hodinu delší. Zní to o trochu nadějněji, než když se nám hodina ubírá, nicméně i tento časový posun mívá vliv na naše biologické hodiny a může způsobit dočasný diskomfort. Změna totiž přináší úpravu našich denních návyků, což bývá pro většinu z nás náročné, děti a miminka nevyjímaje. Předně proto, že je tato změna spojena s brzkým večerním stmíváním, což u mnohých z nás způsobuje stres a obavu, že na vše máme méně času. Děti chodí do školky a školy téměř potmě a stejné je to i s návratem. Abychom si přechod na zimní čas co nejvíce usnadnili, je dobré se na něj předem připravit. Jak? To vám právě teď připomeneme.
Jak nás změna času ovlivňuje?
Abychom pochopili, proč se na změnu času předem připravit, je dobré si připomenout, co se s naším tělem během posunu děje. Lidské tělo má svůj přirozený biologický rytmus, tzv. cirkadiánní rytmus, který ovlivňuje střídání dne s noci. Když se čas změní, tělo to rozhodí a může mít potíže se přizpůsobit. Je to podobné jako například cestování mezi časovými pásmy. I když efekt změny času není v tomto případě tak výrazný jako u přeletu do jiného časového pásma, někteří z nás mohou cítit větší únavu, sníženou koncentraci, podrážděnost, jsou méně produktivní nebo se jim na nějakou dobu naruší spánek. To vše se pochopitelně týká i miminek a dětí.
Jak tedy časový posun zvládnout? Základem je kvalitní spánek.
Pokud jste vy nebo vaše děti na tyto časové změny citliví, doporučuje se začít přizpůsobovat své návyky několik dní před samotnou změnou času. Například týden předem choďte nebo posílejte děti spát o 15–20 minut dříve nebo později (v tomto případě později). Děti, které jsou zvyklí chodit spát poměrně brzy, by totiž díky změně času nějakou dobu vstávaly velmi časně. Postupné a pomalé posouvání času tak pomůže tělu se nejlépe a přirozeně přizpůsobit.
Vytvořte si hezké prostředí pro spánek.
Pokud mají například vaše děti problém s usínáním nebo kvalitou spánku obecně, vylepšete jim spánkové prostředí. Zatemněte pokojíček, snižte teplotu na příjemnou úroveň, odstraňte vše rušivé. Převlékněte postýlku do příjemného a kvalitního bavlněného povlečení nebo pořiďte vašim dětem příjemné celoroční spací pytle. Vy udělejte to samé (kromě spacího pytle:)) a před spaním si v koupelně zapalte třeba příjemnou svíčku nebo zkuste zklidňující éterické oleje.
Dodržujte spánkovou rutinu.
I po změně času se snažte dodržovat pravidelný režim spánek-probouzení. A to i během víkendů. Pravidelnost vždy nejvíce tělu pomáhá nastavit biologické hodiny a čemukoli novému se přizpůsobit.
Vystavujte se s dětmi přirozenému světlu
Přirozené denní světlo hraje klíčovou roli v regulaci našeho biologického rytmu. Po změně času zkuste s dětmi trávit více času venku, nedůležitější jsou ranní hodiny, kdy je světlo nejintenzivnější. Při vstávání hned pouštějte ranní přirozené světlo do oken, do práce nebo při odvádění dětí do školy choďte alespoň pár minut pěšky a načerpejte ze světla energii. I když je to mnohdy zamlžené a chladné ráno, které nevypadá, že vašemu tělo cokoli pozitivního dá, věřte že i krátký pobyt na ranním světle do značné míry pomůže jak vašemu tělu, tak vaší mysli.
Přizpůsobte si jídelníček
Změna času může mít vliv i na trávení a metabolismus. Proto je dobré přizpůsobit novému režimu i stravovací návyky. Snažte se s dětmi jíst pravidelně a večer tělo nezatěžujte těžkými jídly, čímž podpoříte lepší kvalitu spánku. Velmi se také osvědčuje dodržovat pravidelně časy jídel. Snažte se o lehčí stravu a omezte večerní příjem kofeinu a pro děti především cukru:)
Omezte večerní aktivity a technologie
Jistě už víte, že modré světlo z elektronických zařízení (mobilní telefony, tablety, počítače) může narušit tvorbu melatoninu – tedy hormonu, který reguluje spánek. Proto se doporučuje zhruba hodinu až dvě před spaním omezit používání veškerých těchto zařízení. Místo toho zkuste dětem přečíst novou pohádku o podzimu nebo třeba o tom, jak se některá zvířátka a příroda chystají k zimnímu spánku. Možná to pomůže uspat i vaše ratolesti.
Zvyšte fyzickou aktivitu
Pravidelný pohyb, ať už to jsou procházky, domácí cvičení nebo jakýkoli sport, pomáhá regulovat hladinu energie během dne. I fyzická aktivita vám tak může pomoci lépe se změně času přizpůsobit, protože navodí kvalitnější spánek. Obecně je velkým pomocníkem pobyt v přírodě a čerstvý vzduch, kde si svou energii nejsnadněji dobijete. Pokud vás a vaše děti změna unavuje opravdu hodně a na pravidelné sporty vám nezbývá energie, stačí se opravdu nenáročně procházet, případně lehká meditace nebo nějaká dechová cvičení. A samozřejmě, snažte se vyhýbat jakémukoli stresu.
Buďte trpěliví!
Některým lidem trvá přechod na zimní čas jen několik dní, jiní potřebují času o dost více. Proto buďte k sobě i vašim dětem trpěliví! Klíčové je své tělo poslouchat, nemít přehnané nároky a neřídit se podle ostatních:) Pokud tělo vyžaduje zklidnění a více odpočinku, poslechněte ho. Snažte se dělat věci pravidelně! Postupujte pomalu, v klidu, dopřejte si dostatek času na adaptaci a uvidíte, že i ti největší zarputilci a odpůrci brzké tmy a dlouhých zimních večerů si nakonec zvyknou:) A když ne, dáme si vědět opět v březnu:)
Vaše Tereza ze Sleepee