Péče o dvojčátka je kapitola sama o sobě. Ti co mají jen jedno dítě jistě potvrdí, že představa dvojnásobné nálože povinností a to najednou si jen stěží dokážou představit. Rodiče dvojčátek však nemají jinou možnost než se situaci přizpůsobit a prý to jde lépe než byste čekali. O tom jaké to je pečovat o dva malé poklady, jak zvládat kojení a jetě nezapomínat na sebe jsme se zeptali krásné maminky Terezie Šimůnkové známé z Instagranu jako @terizefain. Ta nám v prvním exkluzivním rozhovoru prozradila její recept na spokojené mateřství s dvojčátky.
Dvojčátka už ale povyrostla, proto jsem Terezku oslovili ještě jednou a zeptali se jek se péče a výbavička od našeho posledního setkání změnila.
Vaše dvojčátka brzy oslaví 1 rok, jak se péče o ně změnila od našeho posledního rozhovoru?
Péče o dvojčátka se vlastně změnila jen minimálně. I když už jsou krapet větší a mají více energie, pořád se nám daří držet podobný režim, který nám funguje od začátku. Už nejsou tak často na rukou, protože začali lézt, chodit kolem nábytku a zkoušet samostatnou chůzi. Moc rádi si spolu hrají a krásně se zabaví, takže máme teď větší šanci si v klidu vypít kávu a trochu si odpočinout, ale je potřeba být pořád ve střehu – nikdy nevíte, kdy se rozhodnou prozkoumat něco nového!
Každý den je s nimi stále dobrodružství, ale víme, že máme ten náš zaběhnutý rytmus, který nás drží v rovnováze.
Jak se změnila vaše výbavička a must-haves?
Naše výbavička se samozřejmě trochu změnila, jak dvojčátka rostou, ale některé věci zůstávají stále nezbytné. Stále je pro mě největší must-have kojící košilka od Moniel – opravdu mi ulehčuje večerní kojení, je pohodlná a praktická. K tomu stále hodně používáme pyžámka na zip a zavinovací bodýčka, která se snadno a rychle oblékají. A rozhodně musím zmínit spací pytle od Sleepee, které se už staly součástí našeho uspávacího rituálu – nemůžu si je vynachválit! .
Tyto kousky jsou opravdu nepostradatelné a každý den nám usnadňují život.
Dvojčátka stále kojíte. Jaké polohy volíte nejčastěji a jak často kojíte?
Kojení je stále na denním pořádku – obvykle 5-6krát za den. I když už nějakou dobu dostávají příkrmy, stále si rádi pochutnají na maminčině mlíčku, hlavně večer. Nejčastěji kojím v leže, což je pro mě pohodlné, nebo si je postupně beru do náruče. Občas se chtějí kojit oba najednou, a to řešíme tak, že si sednou na moje stehna a obslouží se. I když už jsou starší, mlíčko pro ně zůstává stále tou nejlepší pochoutkou a krásným rituálem, který si společně užíváme.
Mají bráška se sestřičkou různé chutě? Jak řešíte příkrmy?
Ze začátku byla jedlík hlavně Tonička, jedla hned úplně vše a s takovou chutí a nadšením! Zato Téda byl úplný opak, jídlo mu zprvu vůbec nic neříkalo a skoro všechno plival a dával přednost mlíčku. To se ale časem zlepšilo a teď už oba krásně papají a zatím jím chutná vše, co připravím.
Jaké mají Téda a Tonička povahy a jak podporujete individualitu každého z nich?
Téda a Tonička jsou každý úplně jiný! Teodor je velký pohodář – na vše má čas, nic ho nevyvede z míry, a umí se krásně sám zabavit a hrát si. Je stále dobře naladěný, neustále se na nás směje a pořád nám něco povídá. Tonička je úplný opak – nevydrží chvíli v klidu, pořád někam leze a prozkoumává svět. Je to velký maminčin mazánek, nejradši by byla stále u mě, a je to taková malá rošťanda. Také je velmi šikovná, co se týče pohybu – už od 6 měsíců leze, staví se kolem nábytku a teď se pomalu pokouší pouštět a zkoušet samostatnou chůzi.
Každého z nich podporujeme v jejich individualitě tím, že se jim snažíme vyjít vstříc podle jejich povah.
Téda má rád klid a prostor, takže mu dáváme čas na to, aby si mohl hrát a odpočívat podle sebe. Tonička je zase velmi aktivní, takže jí nabízíme hodně možností k pohybu a objevování světa kolem. Ať už se jedná o lezení, stavění se nebo pokusy o chůzi, vždy jí dáváme prostor k tomu, aby si vyzkoušela nové věci. Každé z dětí dostává to, co potřebuje, aby se cítilo spokojené a rozvíjelo se v souladu se svou osobností.
A jak zvládáte uspávání 3 dětí? Máte nějaké tipy na spánkové rituály?
Nejdříve jdeme miminka společně vykoupat a obléknout do pyžámek, poté je nakojím a tatínek si je vezme do ložnice. Tam je dá do spacích pytlů, uloží do postýlek a čeká, až usnou. Mezitím já jdu vykoupat a uspat starší dcerku. Když není tatínek doma, tak začnu nejdřív se starší, vykoupu, vyčistíme zoubky a pošlu ji na chvíli čekat do pokojíčku, rychle vykoupu miminka, nakojím je, dám do postýlky a čekám, až usnou. A až pak jdu za starší – buď už usne během čekání, nebo si čteme knížku, nejčastěji Harryho Pottera.
Tento rituál nám pomáhá vytvořit si nějaký řád a zároveň to celkem plynule zvládnout i s vícero dětmi.
Jaké aktivity byste doporučila pro dvojčátka?
Aktuálně mají dvojčátka nejradši interaktivní kostky, které nabízejí spoustu různorodých aktivit – třídění tvarů, rotující převody, hádanky či spirály s posuvnými korálky. To je opravdu baví! Dále mají velkou zálibu v kostičkách, takže já stavím věže a oni je s velkou radostí boří. Trénujeme také různé říkanky a pohybové hry – paci paci, „jak jsme veliký“, indiána, jak dělá koníček, nebo jak dělá auto. A nezapomínáme ani na „Kde je máma?“ To je potom smíchu! Tyhle jednoduché a interaktivní aktivity je nejen zabaví, ale také pomáhají rozvíjet jejich motoriku, koordinaci a komunikační dovednosti.
Jak pečujete o první zoubky?
Akorát jsme začali používat první zubní kartáček a ťuk ťuk, zatím to zvládají velmi dobře.
Dvojčátka mají ráda kousací hračky, které si často strkají do pusinky a hned je žvýkají. Abychom jim ulevili od bolesti, občas jim dáváme i chladivé gelové kousátka nebo kousek okurky z lednice.
Jaké dárky plánujete na 1. narozeniny?
Máme v plánu pořídit Piklerův trojúhelník, odrážedla a set ortopedických podlah a přemýšlíme o druhé učící věži.
Na TOP produkty podle @terizefain se můžete podívat ZDE.